Домініканський
Logo Домініканський
 

"Домініканський" адрес и контакты:

Адрес:
Полное название: Костел Домініканський
Еще названия:Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії
Категории:
 • Церкви & Храмы Тернополя
 • Достопримечательности Тернополя
 • Костел Домініканський

  Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, Домініканський костел — пам'ятка сакральної архітектури, катедральний храм греко-католицької церкви у Тернополі, головний храм Тернопільсько-Зборівської єпархії. Збудована у 1749—1779 в стилі бароко.

  Однією із старовинних споруд, що дійшли до нашого часу, є Домініканський храм, збудований у 1749-1779 роках.

  Фундаційний акт тодішнього власника міста Йозефа Потоцького засвідчує, що для цього було відведено місце на розі тернопільських валів. Храм побудовано з тесаного каменю в стилі бароко, оздоблено різьбою та кам'яними статуями.

  Вінчали будову центральна баня і дві оригінальні шатрові вежі. За своїм характером храм був оборонною спорудою. При ньому розташувався монастир. На утримання монахів фундатор записав село Стегниківці, яке мало належати монахам Ордену домініканців доти, поки в монастирі буде 12 монахів. Між храмом і монастирем є закритий, так званий італійський, дворик.

  Розпис інтер'єру здійснив відомий польський художник Станіслав Строїнський, який проживав у Львові. Фрески храму відображали основні події історії Ордену домініканців, а розпис правої лави присвячений Богородиці Вервиці. Вервиця, або розарій, є головним атрибутом у Богородичному культі домініканців. У 1778 році будівництво храму було закінчено.

  Освячено святиню у 1779-му. На той час у ній було кілька вівтарів. Головний — святого Вінкентія з Феррари, праворуч — Матері Божої Вервиці, святого Альберта і святого Томи Аквінського, Розп'ятого Ісуса Христа. Ліворуч, починаючи від хорів, споруджено вівтарі святого Домініка, Яцека і Неслава, святої Марії Магдалени і святої Теклі.

  Щодо автора проекту, то довгий час ним вважався Ян де Вітт. Однак згідно з пізніше знайденими у сховищах Петербурга матеріалами, встановлено ім'я справжнього автора Августа Мощинського.

  У 1772 році, під час першого поділу Польщі, коли Тернопіль перейшов під владу Австрії, у монастирі розмістили установи циркулу (округу), окружну касу, нормальну школу і військовий склад. Храм спочатку належав отцям-домініканцям. Від 1820 року монастир переходить до рук єзуїтів, а храм аж до відкриття у 1908 році нової парафіяльної римо-католицької святині належить парафіяльному духовенству. Від 1903 року нею знову володіють домініканці.

  У 1908-1910 роках проводиться електрифікація та реставрація храму. Вартість робіт становила 60778 римських золотих. Було відновлено старі фрески і домальовано нові (художник Кароль Політинський). Тоді ж встановили новий орган та малі вівтарі. Під час реставрації, здійсненої за проектом архітектора Садловського, споруджено новий купол на храмі, а також перекрито дах на монастирі. Стару єзуїтську захристію перероблено у гарну капличку скорботної Матері Божої. Є відомості, що тут знаходився образ Скорботної Матері Божої з мертвим сином на колінах на тлі Єрусалиму у вечірніх сутінках. Береги ікони обрамлені квітами й плодами. Мадонна відзначалася своїми чорними, сповненими туги і смутку очима. Є згадки, що образ вивезено в один із музеїв Москви чи Ленінграда в 1940-1941 pp.

  На площі біля храму на високій колоні виднілася статуя святого Вінкентія, покровителя цього храму. А на вежі відбивав час годинник.

  Храм зазнав шкоди під час приходу червоної армії у 1939 році. Тоді він горів, запалений гарматним снарядом. У результаті розплавились прикраси із золота і срібла, завдано шкоди фрескам та покрівлі.

  Чудотворний образ Богородиці із головного вівтаря та прекрасну дерев'яну скульптуру Божої Матері вдалось врятувати. У 1942-1943 pp. частково проведено ремонтні роботи.

  Але під час штурму Тернополя наприкінці березня 1944-го храм знову зазнав руйнувань. Його штурмували сім днів. З двох боків на канатах підтягнули 152-міліметрові гармати і били прямою наводкою по вікнах, закладених мішками з піском. Опісля йшли штурмові загони. За ними брався до роботи взвод хіміків (так називали тих, хто підпалював об'єкти спеціальною самозаймистою сумішшю). В архівному документі читаємо: "Під прикриттям арткулеметного вогню хіміки підвезли амбразури і залили її (споруду храму. - Авт.) рідиною. У підвалах спалахнула пожежа. Гарнізон храму був знищений повністю". Внаслідок таких дій великої шкоди завдано маківці, вежам і приміщенню монастиря.

  У 1957 році завершилась післявоєнна реставрація. Прикро, що не було відновлено багатьох скульптурних елементів оздоблення і навіть не зроблено спроби врятувати розписи інтер'єру. Дивуватись нічого, бо у храмі — пам'ятці зодчества — розмістили склад. Остаточно знищили фрески внаслідок переобладнання приміщення під картинну галерею. З переходом галереї в інший будинок, храм деякий час стояв пусткою. З відродженням духовності у нашому суспільстві він знову почав використовуватись за призначенням. Тепер тут Кафедральний Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці Тернопільсько-Зборівської єпархії Української Греко-Католицької Церкви.

  Відновлений храм став окрасою міста. Розпис центрального нефа виконав художник Юрій Журавський.

  Є відомості, що образ Богородиці з вервицею в руках із головного вівтаря та статуя Богородиці були вивезені на територію Польщі. Перша святиня — в монастир домініканців у Познані, друга — в домініканський храм святого Яцека у Варшаві. До монастиря, що творить із храмом один комплекс, прилягають давні будівлі, відомі ще як домініканські. Це — колишній шляхетський конвікт (1822-1886), згодом тут працювала гімназія. Після спорудження у 1911 році другої гімназії ці будівлі стали житловими і частково збереглися до наших днів.

  "Костел Домініканський" находится по адресу: Тернопіль, вул. Сагайдачного, 14. На этой странице Вы можете посмотреть контакты (телефон) компании "Домініканський", оставить свой отзыв, посмотреть карту проезда к улице "Тернопіль, вул. Сагайдачного, 14"! Если Вам нравится "Домініканський" Вы можете поделиться ссылкой с друзьями, а также добавить в свой справочник!

   
   

  Отзывы & Вопросы (0)

  Чтобы оставить отзыв нужно войти в систему!
   

  Представитель компании:

  Это ваша компания? Я представитель

  Несколько ближайших мест

  Музей Тернопільський обласний художній музей 0,572 км.
  Тернопільський краєзнавчий музей 0,403 км.
  Картинна галерея Тернопільської обласної організації національної спілки художників України 0,124 км.
  Тернопільське озеро 0,919 км.
  Костел Домініканський 0 км.
  Театральний майдан 0,237 км.
  Воздвиженская церковь в Тернополе 0,523 км.
  Музей политзаключенных 0,443 км.
  Церковь Рождества Христова в Тернополе 0,22 км.
  Тернопольский замок 0,2 км.
   
   
   
   
  © 2008 Glo.UA. - Сеть городских порталов. Правила О Нас Реклама Контакты